
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.94 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 950 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 600 MHz |
| Q Factor | 12 |
| Current Rating | 300 mA |
| DC Resistance (DCR) | 950 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Shielding | Unshielded |
| Body Material | Ceramic |
| Inductance | 82 nH |
| Core Material | Ceramic, Ferrite |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 300 mA |
| DC Current | 300 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Length | 1.75 mm |
| Max Width | 950 µm |
| Min Length | 1.45 mm |
| Min Width | 650 µm |
| Type | Multilayer |
Stock: 49
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06528
Ext.Price$0.06528
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06528 | $0.06528 |
| 10 | $0.03264 | $0.32640 |
| 50 | $0.02970 | $1.48500 |
| 100 | $0.02703 | $2.70300 |
| 500 | $0.02460 | $12.30000 |
| 1000 | $0.02238 | $22.38000 |
| 3000 | $0.02036 | $61.08000 |
| 5000 | $0.01853 | $92.65000 |
| 10000 | $0.01686 | $168.60000 |
